| DAK: NEŞET ERTAŞ ALEVİ’DİR!
Halk ozanı Neşet Ertaş, prostat kanseri nedeniyle tedavi gördüğü İzmir’de 25 Eylül 2012 tarihinde, 74 yaşında yaşamını yitirdi.

12 Ekim 2012

NEŞET ERTAŞ ALEVİ’DİR!
İNANCIMIZI YOK SAYAMAZSINIZ!


Halk ozanı Neşet Ertaş, prostat kanseri nedeniyle tedavi gördüğü İzmir’de 25 Eylül 2012 tarihinde, 74 yaşında yaşamını yitirdi. 30’u aşkın albümü olan, Türk Halk Müziği’ne sayısız katkısı olan Neşet Ertaş, tüm hayatı boyunca, kendi deyimiyle söylediği gibi “ben halkın sanatçısı olursam bana yeter” diyerek yaşadı. Ve halkın sanatçısı olarak Hakk’a yürüdü.

Neşet Ertaş, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kendisine verilmek istenen devlet sanatçılığı unvanını ‘Ben halkın sanatçısı olursam bana yeter’ diyerek reddetti ve buna uygun bir şekilde mütevazı bir hayat sürdü. Ancak egemenler Ertaş’ın peşini bırakmadı. Halkın sanatçısı olarak yaşayan Ertaş’ın ardından, halk düşmanları onun cenazesini fırsat bilerek Ertaş’a en büyük saygısızlığı yapmışlardır. Ertaş’ın cenazesi, yaşarken reddettiği ‘devlet sanatçılığı’ unvanına göre devlet töreni ile kaldırıldı. Yani Ertaş’ın kendi görüşü yok sayılarak, AKP’nin alçak politikalarına alet edildi.

Bir başka alçaklık da Ertaş’ın Alevi inancına sahip olmasına rağmen cenazesinin Cemevi yerine Cami’den kaldırılması oldu. Cemevleri’ni ibadethane olarak kabul etmeyen AKP iktidarı, Ertaş’ın cenazesini de tıpkı ölen askerin cenazesinde olduğu gibi Cami’den kaldırdı. AKP iktidarı, Alevi halkına düşmanlığını yine göstermiş oldu. Neşet Ertaş’ın türküleri, Alevi kimliğinden bağımsız olmamasına rağmen, AKP iktidarı ‘yok sayarsan yok olur’ mantığı ile Alevi inancını yok saymaya devam ediyor.

AKP iktidarının, inancımızı yok saymasına, kendi istediği gibi şekillendirmesine, asimile etmesine izin vermemeliyiz. Örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz.

İNANCIMIZI YOK SAYAMAZSINIZ!
ALEVİYİZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ!

DEVRİMCİ ALEVİ KOMİTESİ

www.kerbela.biz
devrimcialevikomitesi@gmail.com
2012.10.12
Bu yazı 2124 kez okundu
Geri Dön